Hasičský zbor
Hasičský zborAktualityPriekopský deňHasičské dni
(Hasičská nedeľa)
Hasičské múzeumSponzoriUžitočné informácieMladý HASIČKontakt

Spolupracujeme
Podporili nás
Sponzori

Rodina Cetlová

PIZZA
FANTÁZIA

Núdzové volania

Hasičská a záchranná služba
112, 150

Záchranná služba
112, 155

Polícia
112, 158

Hasičská nedeľa 2009  

HN2009

10. mája 2009 pripravil Hasičský zbor Priekopa 2. ročník podujatia s názvom Hasičská nedeľa, ktorého motívom je stretnutie dobrovoľných a profesionálnych hasičov a prezentácia hasičstva, jeho histórie a súčasnosti pre širokú verejnosť. Podujatie sa opäť konalo v priestoroch Múzea slovenskej dediny (skanzen) v Martine. Toto múzeum v prírode prezentuje ľudové staviteľstvo, bývanie a život tradičných dedinských spoločenstiev na Slovensku v 19. a zač. 20. stor, a tak vytvára peknú kulisu, v ktorej sa odohráva celý program Hasičskej nedele.

Za pomoci hasičských zborov z Turca sme pripravili program, v ktorom si každá veková kategória našla to svoje - hasičské súťaže s modernou aj historickou technikou, súťaže a hry pre deti s hasičskou tématikou, výstavu historickej hasičskej techniky, výstavu a prezentácie modernej hasičskej techniky, ukážky činnosti hasičskej a záchrannej služby. Pravý hasičský guláš a gril spolu s bufetmi poskytli občerstvenie a snehová pláň veľkú radosť najmenším.

Tento rok sa program začal tak trochu v predstihu a to už v sobotu, keď sme v poobednajších hodinách zorganizovali sprievod hasičských vozidiel. Za asistencie a doprovodu polície kolóna hasičskych vozidiel dobrovoľných a profesionálnych zborov z Turca vyrazila z Vrútok, a cez Priekopu a Martin sa presunula do Jahodníckych hájov ku skanzenu. Počas celého sprievodu nad kolónou krúžil aj záchranársky vrtulník.

V nedeľu bol program v skanzene zahájený súťažou dobrovoľných hasičských družstiev. Tejto súťaže, nazývanej súťaž v požiarnom útoku s modernou technikou, sa zúčastnili družstvá zložené z ôsmych členov plus veliteľ družstva. Členovia družstva najskôr prekonali prekážky (bariéra a kladina) a následne vybrali náradie potrebné na vykonanie útoku z pripraveného hasičského vozíka. Časť družstva potom s týmto náradím pripravovala sacie vedenie z kade, ktorá bola umiestená vo vodnom jazierku, k prenosnej motorovej hasičskej striekačke. Od striekačky druhá časť družstva rozvinula dopravné vedenie až k terčom, ktorých zasiahnutím a zhodením útok skončil. Do súťaže sa zapojilo 16 družstiev.

Oficiálne otvorenie Hasičskej nedele začalo sprievodom hasičov areálom skanzenu. Za doprovodnej hudby harmonikárov sa sprievod hostí, hasičov a historických ručných striekačiek ťahanými koňmi presunul od vstupnej brány centrom dediny na plochu pri jazierku, kde sa konal nástup. Hasičská nedeľa bola otvorená príhovormi organizátorov a hostí.

Pre najmenších návštevníkov boli počas celého dňa pripravené hry a súťaže s hasičskou tématikou ako striekanie z džberoviek na plechovky, hasičská štafeta, zafixovanie raneného do prenosného vaku a maľovanie. Vari najväčšou atrakciou pre deti bola zasnežená pláň, ktorú im pripravovali hasiči z Neografie v Martine.

Hasičský zbor Priekopa aj tentoraz prezentoval historickú techniku, ktorú vlastní a spravuje a na ktorej renovácii pracuje. Patria sem konské ručné striekačky, motorové prívesné striekačky, terénne hasičské automobily ARO, Tatra 805, Praga RN. Kompletný výpis techniky aj s fotkami si môžete prezrieť v sekcii múzeum. Aj ďalší zúčastnení hasiči sa prezentovali so svojou historickou technikou, a preto bolo možné vidieť rôzne typy ručných konských striekačiek. Tieto striekačky bolo možné nielen vidieť, ale aj sledovať priamo v akcii počas ukážok práce s týmito krásnymi strojmi.

Hasičské zbory sa taktiež predstavili návštevníkom so svojou modernou technikou, medzi ktorou mali zastúpenie rôzne cisternové vozidlá, hasičské a záchranárske špeciály, vysokozdvižná plošina, automobily a štvorkolky do ťažko dostupného terénu. Nechýbali ani lode, snežný skúter a helikoptéra.

Jedným z hlavných lákadiel Hasičskej nedele sú už tradične ukážky činnosti hasičskej a záchrannej služby. Hasičský a záchranný zbor Martin sa predstavil s ukážkou zlaňovania v lanovke a predviedol ochranné obleky. Obecný hasičský zbor zo Sučian vyprosťoval a zachraňoval účastníkov nehody autobusu a osobného auta, zranených odviezol záchranárskym vrtulníkom a na zaistenie a odvezenie vraku autobusu použil ťažkú techniku.

Hasičský zbor Priekopa by chcel poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a zabezpečení 2. ročníka Hasičskej nedele a nemalou mierou prispeli k jej hladkému priebehu. Poďakovanie patrí aj všetkým hasičským zborom z celého Slovenska a Moravy, ktoré si k nám našli cestu. Najväčšia vďaka patrí návštevníkom, ktorých ohromný počet nás milo prekvapil a dúfame, že vo všetkých celá akcia zanechala dobrý dojem a priblížila zas o kúsok hasičstvo k ľuďom.
Ďakujeme a dovidenia na ďalšom ročníku!

 


Súvisiace linky:Hasičský zbor Priekopa, Copyright © 2007-2023