Hasičský zbor
Hasičský zborAktualityPriekopský deňHasičské dni
(Hasičská nedeľa)
Hasičské múzeumSponzoriUžitočné informácieMladý HASIČKontakt

Spolupracujeme
Podporili nás
Sponzori

Rodina Cetlová

PIZZA
FANTÁZIA

Núdzové volania

Hasičská a záchranná služba
112, 150

Záchranná služba
112, 155

Polícia
112, 158

Hasičská nedeľa 2010  

Začiatok mája si hasiči na Slovensku a verejnosť z Martina a širokého okolia začínajú spájať s akciou, ktorá sa práve v tomto čase konáva v martinskom Múzeu slovenskej dediny. Touto akciou je Hasičská nedeľa, ktorú po tretí krát zorganizoval Hasičský zbor Priekopa za pomoci dobrovoľných a profesionálnych hasičských zborov a záchranárskych zložiek z Turca. Hasiči z celého Slovenska ale aj partneri spoza hraníc sa stretli 9. mája v martinskom skanzene, aby pred širokou verejnosťou prezentovali svoje poslanie a hlavne záľubu v hasičine. Podľa odoziev a návštevnosti tohto podujatia sa im to darí. Veď aj tento rok návštevníkov opäť pribudlo a bránami ich prešlo viac ako 6,000. Za stúpajúcou návštevnosťou nezaostávajú ani dobrovoľné hasičské zbory a rôzny zberatelia, vystavovatelia a milovníci hasičskej techniky, ktorých taktiež pribudlo. Vďaka nim bolo možné sledovať atraktívne súťaže, rôznorodú historickú techniku a jej funkčnosť. Profesionálne zložky sa prezentovali svojou modernou technikou a súčinnostnou záchranárskou operáciou.

Hasičská jazda Martinom

Po úspešnej minuloročnej premiére ani tento rok nechýbala hasičská jazda Martinom. Tá je akousi poslednou pozvánkou pre návštevníkov a zadosťučinením pre hasičov, nakoľko týmto spôsobom môžu svoju techniku predstaviť v prevádzke v uliciach mesta. Jazda bola na programe v sobotné poobedie a na jej štart vo Vrútkach sa zoradilo 37 hasičských automobilov. Od historických po moderné. Bolo možné vidieť krásne zreštaurované historické vozidlá ako Praga RN, Tatra 805, ruské ZILy, modernú výjazdovú techniku, vysokozdvižnú plošinu, ťažkú vyprosťovaciu techniku a samozrejme všadeprítomné Avie dobrovoľných hasičských zborov. Celá kolóna sa za neustáleho húkania sirén a popred oči martinčanov lemujúcich cesty postupne presunula z Vrútok cez Priekopu a Martin až do skanzenu.

 

Otvorenie Hasičskej nedele

Brány skanzenu boli v nedeľu pre návštevníkov otvorené od rána, no oficiálne otvorenie Hasičskej nedele sa odohralo o jedenástej hodine. Po dočasnom prerušení súťaže sa zbory zoradili do sprievodu a v ňom prešli centrom skanzenu k nástupu na otvorenie. Nastúpeným hasičským zborom a návštevníkom sa prihovorili organizátori a pozvaní hostia, ktorí ocenili hlavne zanietenosť a obetavosť členov dobrovoľnej hasičskej organizácie DPO SR, ktorá patrí k najväčším takýmto organizáciám na Slovensku. Hosťami na hasičskej nedeli okrem iných boli: minister vnútra Robert Kaliňák, predseda ŽSK Juraj Blanár, primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar, generálny sekretár DPO SR Vendelín Horváth, prezident HaZZ plk. Alexander Nejedlý, zástupcovia profesionálnych hasičov z Izraela a Bulharska a zástupcovia dobrovoľných hasičov z Poľska.

Moderná súťaž

Moderná hasičská súťaž, ktorej sa zúčastnilo 22 družstiev dobrovoľných hasičov, odštartovala už od skorého rána a prebiehala počas celého dňa. Súťaž je to trochu atypická, nakoľko pri nej družstvo okrem štandardnej činnosti musí prekonať prekážky (bariéra a kladina), po ktorých nasleduje atraktívne zapájanie sacieho vedenia. Atraktívne hlavne pre divákov, pretože časť družstva musí vytvoriť sanie z kade, ktorá je umiestnená v strede jazierka. Voda však dobrovoľným hasičom problém nerobí a všetci sa s ňou ako aj s celou traťou popasovali úspešne. O najlepších rozhodli samozrejme časy a na prvých troch miestach sa umiestnili tieto zbory: 1. DHZ Trstené, 2. DHZ Chocholná-Velčice, 3. DHZ Podhradie.

Historická súťaž

V poobedných hodinách sa začala divákmi obľúbená súťaž s historickými ručnými striekačkami za účasti 10 družstiev. Hasičské zbory v tejto súťaži dokázali nielen svoju zručnosť a fyzickú výdrž pri pumpovaní, ale hlavne ukázali akou technikou sa môže ich zbor pochváliť a ako táto stará technika stále výborne funguje. Súťaže s ručnými striekačkami nie sú len o najlepších časoch, ale hlavne o ctení si tradícií, ich zachovávaní a šírení ďalej. Všetky zúčastnené zbory si zaslúžia uznanie za svoju prácu a poďakovanie za účasť. V súťaži sa na prvých troch miestach umiestnili: 1. DHZ Senec, 2. DHZ Opatová, 3. DHZ Rakovice.

Celodenné ukážky

Počas celého konania Hasičskej nedele bola možnosť sledovať ukážky rôzneho charakteru spojené s hasičstvom a záchranárstvom. Jednými z najsledovanejších a pre hasičov najzaujímavejších boli istotne ukážky hasenia historickou hasičskou technikou. Predstavené boli a svoju funkčnosť predviedli parná striekačka (vlastnená a obsluhovaná DHZ Veľké Uherce), motorové striekačky Boxer z roku 1931, THZ DS-16 z roku 1953 a konská ručná striekačka z roku 1927 (vlastnené a obsluhované Hasičským zborom Priekopa).
Profesionálne zložky dovolili nahliadnuť do útrob výjazdovej techniky a povozili návštevníkov na vysokozdvižnej plošine.
Po prvý krát sa predstavili členovia Združenia kynológov záchranárov SR so svojimi psami a RZP z Martinskej fakultnej nemocnice a na nezáujem sa nesťažovali. Práve naopak. Záujem o ich prácu ich prekvapil a návštevníci si ich ukážky plne užili. Kynológovia predviedli ukážku ich štvornohých priateľov v poslušnosti a vyhľadávanie nezvestnej osoby.

Hasičské výstavy

Kulisu starej slovenskej dediny v skanzene počas Hasičskej nedele výborne dopĺňala výstava historickej hasičskej techniky. Jej jadro tvorili automobily, konské, motorové a prenosné striekačky hasičského múzea, ktoré buduje Hasičský zbor Priekopa. Ďalšou historickou technikou – automobilmi, ručnými striekačkami – sa prišli pochváliť zbory z celého Slovenska a aj Klub historických vozidiel Považie s ich Pragou RN a Tatrami 805.
Medzi hasičské výstavy sa zaradila aj výstava uniforiem z celého sveta a modelov hasičských áut. Tieto exponáty patria budovanému hasičskému múzeu.
Štýlovo prišiel vystavovať svoju zbierku hasičských prilieb pán Malík z Turzovky. Dopravil sa na hasičskom vozidle Škoda 505 s nadstavbou Stratílek z roku 1928.

Pre deti

Ani na najmenších návštevníkom sa nezabúda a istotne si prišli na svoje. Snehová pláň bola opäť plná detí, hasičská štafeta, maľovanie a stiekanie z džberoviek ich zabavili. Hasiči im dovolili pochodiť si po ich technike a opáčiť ju dotykom. Psíky od kynológov boli vďačné objekty na sledovanie a psovodi pripravili aj lanovku z lezeckej techniky, ktorú si deti mohli vyskúšať. Nafukovací hrad a trampolíny sa posnažili tiež trošku unaviť malé ratolesti.

Súčinnostná záchranárska operácia

Hlavná hasičská prezentácia sa začala popoludní výkladom a názornými ukážkami hasenia. Profesionálny hasiči predviedli hasenie penou, vyslobodzovanie osôb z horiacej budovy a hasenie budovy, kde bola použitá maketu domu. Nasledovala veľká súčinnostná záchranárska operácia pri simulovanej nehode autobusu. Hasiči z OR HaZZ v Martine a Obecného zboru zo Sučian vyprostili a ošetrili figurantov z autobusu a za pomoci ťažkej techniky zabezpečili vrak autobusu. Ako posledný sa na scénu dostal vrtuľník Mi-17 Armády SR, ktorý zasahuje aj pri hasičských a záchranárskych akciách. Príslušníci HaZZ predviedli zlaňovanie z vrtuľníka a následne vyťahovanie záchranárov do vrtuľníka pomocou navijaka.

3. ročník Hasičskej nedele opäť dokázal, že záujem o takéto podujatie zo strany návštevníkov ako aj zo strany hasičov je značný. Na oboch stranách účastníkov pribúda, k stálym sa pridávajú noví a ohlasy sú pozitívne. Je vďačné vidieť záujem návštevníkov o hasičstvo a členov hasičských zborov pri jeho propagácii.

Hasičský zbor Priekopa by rád poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu Hasičskej nedele. Veľmi nás teší záujem hasičov z celého Slovenska a sme radi, že si k nám našli cestu. Samozrejme najväčšie poďakovanie patrí všetkým návštevníkom za ich čas, ktorí medzi hasičmi strávili a veríme, že sa im páčilo. Tešíme sa na všetkých znova o rok! 

Súťaž s historickou technikou - výsledky
Súťaž s modernou technikou - výsledky


 Súvisiace linky:Hasičský zbor Priekopa, Copyright © 2007-2023