Hasičský zbor
Hasičský zborAktualityPriekopský deňHasičské dni
(Hasičská nedeľa)
Hasičské múzeumSponzoriUžitočné informácieMladý HASIČKontakt

Spolupracujeme
Podporili nás
Sponzori

Rodina Cetlová

PIZZA
FANTÁZIA

Núdzové volania

Hasičská a záchranná služba
112, 150

Záchranná služba
112, 155

Polícia
112, 158

Hasičská nedeľa 2011  

Druhý májový víkend je pre hasičov na Slovensku spojený s akciou, ktorá sa konáva v martinskom Múzeu slovenskej dediny. Touto akciou je Hasičská nedeľa a po štvrtý krát ju zorganizoval Hasičský zbor Priekopa, za pomoci dobrovoľných a profesionálnych hasičských zborov a záchranárskych zložiek z Turca a zo Žiliny. Návštevníci mali možnosť vstúpiť 8. mája do martinského skanzenu, kde sa stali na jeden deň súčasťou hasičského spoločenstva, ktoré im prezentovalo svoje poslanie a záľubu v hasičine. Bránami tento rok prešlo viac ako 6,000 návštevníkov, čo svedčí o popularite Hasičskej nedele. Prinášame vám krátky sumár akcie, čo bolo na nej možné vidieť a zažiť.

Sobotná hasičská jazda

Sobotná hasičská jazda so štartom vo Vrútkach a následným prejazdom Priekopou a Martinom si získava stále väčšiu obľubu. A to nielen medzi divákmi, ale aj medzi hasičmi. Kolónu totiž tvorilo 48 hasičských automobilov a štvorkoliek. Je to zatiaľ rekordný počet. Svojou technikou sa prišli pochváliť nielen hasiči z Turca, ale aj z iných kútov Slovenska. Stretli sa tak historické aj moderné automobily, medzi ktorými bolo možné vidieť vozidlá ako Praga RN, Tatra 805, ruské ZILy, V3S, modernú výjazdovú techniku, vysokozdvižnú plošinu, ťažkú vyprosťovaciu techniku ako aj Avie dobrovoľných hasičských zborov. Ukázala sa aj parná striekačka, tá však trasu absolvovala na prívesnom vozíku. Jazda bola symbolicky ukončená pred bránou skanzenu ako pozvánka na nedeľný program. Časť techniky bola odparkovaná v skanzene, ostatná technika putovala na svoje výjazdové stanovištia a spolu s dalšou technikou bola do skanzenu navezená v nedeľu skoro ráno.
Fotogaléria

Otvorenie Hasičskej nedele

Brány skanzenu boli v nedeľu pre návštevníkov otvorené od rána, no veľa ich nimi chodiť nezačalo. Mohlo za to nepríjemné ranné zamračené počasie, ktoré okorenili dve prehánky. Po nich sa však oblačnosť roztrhala a krásny slnečný deň už dominoval až do ukončenia akcie a návštevníci začali hromadne prichádzať. Oficiálne otvorenie Hasičskej nedele sa odohralo o pol jedenástej. Po dočasnom prerušení súťaže, zbory v sprievode prešli centrom skanzenu k nástupu na otvorenie. Nastúpeným hasičským zborom a návštevníkom sa prihovorili organizátori, hasičom bol zavelený rozchod a program akcie mohol pokračovať ďalej.

Súťaž s modernou technikou

Modernej hasičskej súťaže sa zúčastnilo 21 družstiev dobrovoľných hasičov. Súťaž prebiehala od ranných hodín a bola ukončená tesne pred obedom. Pri požiarnom útoku, ktorý počas svojho súťažného pokusu vykonávaju družstvá, museli hasiči prekonať bariéru, vybrať si náradie z hasičského vozíka, zapojiť sacie a dopravné vedenie a zostreliť terče, čím sa ich útok skončil. Atraktívne hlavne pre divákov je práve zapájanie sacieho vedenia, pretože kaďa je umiestnená v strede jazierka. Práve do neho musí časť družstva vbehnúť. O najlepších rozhodli časy a na prvých troch miestach sa umiestnili tieto zbory: 1. DHZ Kolárovice, 2. DHZ Jalovec, 3. DHZ Záturčie.
Výsledková listina

Súťaž s historickou technikou

Hneď po ukončení súťaže s modernou technikou nasledovala súťaž s technikou historickou. A to konkrétne s historickými ručnými striekačkami, ktorej sa zúčastnilo 7 družstiev. Hasičské zbory v tejto súťaži prezentovali krásne stroje, ktoré vlastnia, spravujú a udržujú v perfektnej funkčnej kondícii. A ukázali, že hasenie kedysi nebola vôbec ľahká úloha, keďže bolo potrebné mať obrovskú zručnosť a fyzickú výdrž pri pumpovaní. Súťaže s ručnými striekačkami nie sú vôbec o najlepších časoch, ale hlavne o ctení si tradícií, ich zachovávaní a šírení ďalej. Všetky zúčastnené zbory si zaslúžia uznanie za svoju prácu a poďakovanie za účasť. V súťaži sa na prvých troch miestach umiestnili: 1. DHZ Senec, 2. DHZ Hranovnica, 3. DHZ Záturčie.
Výsledková listina

Celodenný sprievodný program

Návštevníci mali možnosť počas celého konania Hasičskej nedele sledovať rôzne sprievodné ukážky týkajúce sa hasičstva a záchranárstva. Veľmi zaújímavými a sledovanými boli opäť ukážky hasenia historickou hasičskou technikou. Svoju funkčnosť predviedla unikátna parná striekačka, vlastnená a obsluhovaná DHZ Veľké Uherce. Táto striekačka bola najstaršou technikou, ktorú bolo možné vidieť na Hasičskej nedeli. Pochádza z roku 1873 a je stále plne funkčná! Motorové striekačky Boxer z roku 1931, THZ DS-16 z roku 1953 vlastnené a obsluhované Hasičským zborom Priekopa vo svojich ukážkach nezaostávali. Profesionálne zložky a obecné zbory zo Sučian a Turian dovolili nahliadnuť do útrob výjazdovej techniky a povozili návštevníkov na vysokozdvižnej plošine. Sučanci predviedli aj prístroj na resuscitáciu. Opäť sa predstavili členovia Združenia kynológov záchranárov SR so svojimi psami a ich lanovka mala opäť úspech. Po prvý krát sa návštevníkom na tomto podujatí predviedli dobrovoľní záchranari z Horskej služby. Tí takisto postavili lanovku z lán, na ktorú bolo potrebné vyliezť povrazovým rebríkom. Predviedli aj záchranu osoby vo výške so spúšťaním raneného s využitím lanovej techniky. Prekvapil ich záujem návštevníkov a rady na obe lanovky nemali konca.

Hasičská technika

Výstava historickej hasičskej techniky je jedným z nosných prvkov Hasičskej nedele. Jej jadro tvorili automobily, konské, motorové a prenosné striekačky hasičského múzea, ktoré buduje Hasičský zbor Priekopa. Táto technika sa za posledný rok značne rozrástla hlavne čo sa týka automobilov. Ďalšími vystavovateľmi historickej techniky boli zbory z celého Slovenska a aj Klub historických vozidiel Považie s ich Pragou RN a Tatrami 805. Práve Praga RN historikov z Považia bola najstarším vystaveným automobilom - je vyrobená v roku 1949. Nechýbala ani rozšírená výstava uniforiem z celého sveta a modelov hasičských áut. Tieto exponáty patria takisto budovanému hasičskému múzeu.

Moderná technika dobrovoľných aj profesionálnych hasičov pútala pozornosť svojou rozmanitosťou. Bolo možné vidieť ľahké terénne automobily, ťažkú techniku, vyprosťovacie vozidlá, rôzne cisterny, špeciály, vysokozdvižnú plošinu, člny, štvorkolky aj snežné skútre. Najzaujímavejším však bol určite požiarny tank SPOT-55.

Detské atrakcie

Najmenší návštevníci sa opäť mali čo obracať, aby si vyskúšali všetko, čo sa dalo. Hasiči im dovolili zblízka nahliadnúť do techniky aj si na ňu vyliezť a riadne ju "otestovať". Psíky od kynológov boli priateľské, lanovky v plnej prevádzke počas celého dňa. Tento rok pribudla Hasičská škola, nechýbala hasičská štafeta, fixačný vak, maľovanie a striekanie z džberoviek. No a snehová pláň v podaní hasičov z Turian bola ozajstným bonusom. Nafukovací hrad a trampolíny sa posnažili tiež trošku unaviť malé ratolesti.

Záchranárske ukážky, požiarny tank

V poobedných hodinách sa začala hlavná hasičská prezentácia. Troma ukážkami sa predviedol HaZZ Martin a jednou Záchranná brigáda HaZZ zo Žiliny. Profesionálny hasiči predviedli vyprosťovanie osoby z havarovaného automobilu pomocou hydraulického vyslobodzovacieho náradia. Vyprostená osoba bola následne ošetrená. Druhou ukážkou bolo vyslobodzovanie zavalenej osoby. Figurína, ktorá bola použitá namiesto figuranta, bola zavalená pod troskami odkiaľ ju hasiči vyslobodili pomocou motorových píl a vzduchových vankúšov. Tie trosky nadvihli a figurína bola vyprostená. Ďalšou ukážkou bolo hasenie veľkého požiaru. Na jeho uhasenie bol použitý požiarny tank Záchrannej brigády HaZZ zo Žiliny. Tento tank s označením SPOT-55 je špeciálne hasičské vozidlo na pásovom podvozku tanku T-55. Je určený na likvidáciu požiarov v zložitých terénných podmienkach. Vozidlo je vybavené nádržami na vodu s objemom 11 000 litrov, dvoma otočnými vysokotlakovými prúdnicami - delami, penotvorným zariadením s nadržou na penidlo s objemom 2000 litrov. Tank bol prístupný návštevníkom počas konania celej akcie. Poslednou ukážkou bola záchrana osoby vo výške, so spúšťaním raneného s využitím lanovej techniky.

Hasičský zbor Priekopa by rád poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu Hasičskej nedele. Poďakovanie patrí takisto návštevníkom a hasičom z celého Slovenska za to, že si opäť našli cestu na túto akciu a veríme, že sa im páčilo. Dovidenia o rok!

 

 

Fotogaléria - Sobotná Jazda
Fotogaléria I. (foto Marek Jančúch - www.bikepunxtripper.com)
Fotogaléria II. - Jazda  (foto Michal Repiščák)
Fotogaléria III.  (foto Michal Repiščák)


Súvisiace linky:Hasičský zbor Priekopa, Copyright © 2007-2023