Hasičský zbor
Hasičský zborAktualityPriekopský deňHasičské dni
(Hasičská nedeľa)
Hasičské múzeumSponzoriUžitočné informácieMladý HASIČKontakt

Spolupracujeme
Podporili nás
Sponzori

Rodina Cetlová

PIZZA
FANTÁZIA

Núdzové volania

Hasičská a záchranná služba
112, 150

Záchranná služba
112, 155

Polícia
112, 158

Hasičská nedeľa 2012  

Tentokrát sme sa rozhodli, že tradičný report o konanej Hasičskej nedeli urobíme trochu netradične. Súpis toho, čo ste mohli vidieť a zažiť nahradíme zaujímavým člankom od členky organizačného výboru:

Hasičská nedeľa - nebo a peklo dobrovoľníkov!?

Hasičská nedeľa v Martine. Pojem skloňovaný u mnohých dobrovoľníkov s rešpektom. Organizátor podujatia – Hasičský zbor Priekopa už 5. rok po sebe predvádza na slovenské dobrovoľnícke pomery napumpovanú exhibíciu, ktorá obsiahla súťaže, výstavy, hudbu, techniku, záchranárov, ale aj tísíce platiacich návštevníkov. Na Slovensku? Neskutočné. Kto sa zúčastnil mediálne najznámejšej udalosti poriadanej dobrovoľným hasičstvom na Slovensku, mal plnú hlavu dojmov. Wau z tak rozsiahleho areálu, kde z jedného konca na druhý prejdete slušným poklusom tak za 10 minút. Wau z toho, že ešte rok dozadu to bol zaburinený a 17 rokov totálne neudržiavaný areál, kde sa točili výkony len na strážnu službu. Wau z toho, že budovy, zvonka pripomínajúce družstvo, ukrývajú novootvorené múzeum, ktoré posadí na zadok každého, kto do neho vstúpi. Schválne vám nepíšem prečo – choďte to zažiť sami, majú otvorené celoročne na požiadanie. Wau z programu, ktorého dramaturgia ho potiahla na pestrú 2dňovú roadshow.

Čo k programu. Nestíhačka.

V súvislosti so zmenou priestorov oproti minulým ročníkom (akcia sa konala v priestoroch Múzea slovenskej dediny v Martine) Vás ohromila lokalita podujatia - 12 hektárový areál daný mestom Martin k užívaniu dobrovoľným priekopským hasičom a v rámci neho 10 budov, pričom každá rozlohou ako taká väčšia škola. Areál bol otvorený od soboty popoludnia, kde sa po krasojazde mestom Martin napechovalo cez 60 vozidiel organizátorov aj hostí. Nedeľný program bežal od skorého rána paralelne na viacerých miestach a k tomu, aby ste toho videli čo najviac, dopomohol letáčik so situačnou mapkou atrakcií a s časovým plánom. Organizátori nepodcenili ani budovanie značky a do srdiečok návštevníkov sa pokúsili prepašovať aj cez bulletin, ktorý jasne a názorne ukázal činnosť zboru a ich ďalšie plány a ciele, pričom neopomenul sponzorov a partnerov. Veľké plus. Kto to vie oceniť, vie, že len za týmito materiálmi sú desiatky hodín príprav. Návštevníci boli hneď z kraja „zachytávaní“ spomínaným Hasičským múzeom, aby ďalej fascinovane prechádzali areálom, kde ich čakala súťaž družstiev s modernou technikou ako aj súťaž jednotlivcov Fireman, kde 100 Eurami ocenené prvé miesto zlákalo zabojovať hasičov aj divákov. Hodne atrakcií bolo pripravených špeciálne pre deti – počnúc „Galériou na doske“, kde deti z celého okresu prezentovali svoje výtvarné práce s trikrát hádajte akou asi tématikou, cez Hasičskú školu, čo bol nadupaný blok užitočných informácií spolu so zapojením detí do záchrany zraneného či hasenia džberovkami. Nevraviac o tom, že zlaňovanie 10 metrovej budovy, výstavky modelových železničiek, parných lokomotív, veteránov, ale aj niekoľkokrát nastriekaná pena či špeciálna konská rýchlodoprava si získali snáď všetky deti, pričom neurobili masaker v peňaženkách ich rodičov – pobavili ich zadarmo. Úžasné boli aj 2 bloky vystúpení Dychovej hudby ministerstva vnútra, ktorá vtlačila podujatiu slávnostný ráz. Vizuálny vrchol programu boli 3 veľkoplošné záchranárske ukážky – uhasenie požiaru domu a záchrana osôb, vyprosťovanie zranených osôb z dopravnej nehody, či simulovaný požiar vo vlaku. Program obsiahol aj tradičné prvky patriace k hasičskému folklóru ako sú sprievod zborov s vlajkami, či príhovory, či na samotný záver vyhodnotenie súťaží s odovzdávaním cien.

Druhá strana mince...

Posledný mesiac prídete z roboty a idete kosiť a hrabať do SIMu tých „úžasných“ 12 hektárov. Tak zo 2 hoďky denne. Potom ešte povinné cviky v podobe rezania starých paliet a sĺtkania lavičiek, aby návštevníci mohli v pokoji sledovať dychovú hudbu a prejavy posediačky. Menej wau. Posledné dni vstávate tak okolo 4tej ráno, aby ste stihli porobiť papiere a aj odísť do svojej roboty. Posledných 24 hodín ani nejdete spať, lebo ešte krájate cibuľu na 1000 porcií hasičského guľášu a naťahujete elektrické káble k posledným piatim zo sedemdesiatich stánkov, pečiatkujete lístky, alebo umývate pisoáre. Ešte menej wau. Potom nastane to nedeľné ráno, ktoré poteší najmä preto, lebo je zase o kus bližšie k vytúženému okamihu, keď v nedeľu večer areál opustí posledný návštevník a nastane kľud. Potom pripravujete stanovištia so záchranárskym náradím, džberovkami pre deti a utierate stoličky pre hostí. Medzitým ste zo stresu vaše vlastné dieťa omylom na polhodinu zabudli v aute. Vysielačka dookola spája vaše meno so stále novými ohniskami vznikajúcich organizačných faux-paux. 40 hladných a nahnevaných čestných hostí, lebo nedopatrním nedostali lístky na jedlo. Pošomrávanie niektorých zborov, ktoré majú platiť za vstupné, pričom akosi nechcú pochopiť, že jeho výťažok nejde na nejaký opiáš, ale na rozvoj múzea. Ohoretá ruka. Jojka potvrdila, že nepríde, lebo asi musí natáčať ako v Bratislave zachránili mačiatko zo strechy a nie energiu 14.000 dobrovoľníckych hodín, ktoré oživili múzeum a vyprodukovali túto akciu. Nenažranosť stánkarov, ktorí už nevedia čo pýtať za kus cigánskej. Žiadne wau.

Ples v opere či dedinská tancovačka?

Hasičská nedeľa nebola a nie je o použití najvyspelejšej techniky aká je na Slovensku dostupná – na to predsa máme sterilné hasičské podujatia v známych výstavných centrách. Nebola ani o najsilnejších hasičoch ani o najlepšie vybavených zboroch. Hasičská nedeľa je unikátna v tom, že má dušu. Nevznikla preto, aby sa naplnili kolónky preventíno-výchovných referentov ani počty vystavovateľov, aj keď práve ich podpora je pre tento typ akcie životne dôležitá. Poháňa ju vízia, že ide spojiť očakávania bežných ľudí vidieť hrubé kontúry hasičského umenia naživo, ktoré ešte dokážu stráviť v rámci zábavy. Jej dušu zbadáte v tom, že hľadá a darí sa jej nachádzať tú správnu zmes, šou a tradície, aby ľudia odchádzali s pocitom hrdosti na tých správnych miestach. Z roka na rok rapídne vylaďuje program, snaží sa vnímať, čo návštevníci chcú vidieť a to im aj priniesť. Má určite mnohé chyby, ale je hlavne odrazom toho, že dobrovoľné hasičstvo bežných ľudí stále zaujíma a bežní ľudia a ich potreby sú stále na prvom mieste v zornom uhle aj dobrovoľných hasičov. Preto potrebuje podporu nielen svojich ľudí, ale aj sympatizantov, zborov, partnerov, médií či počasia, ktoré už druhý rok po sebe testuje húževnatosť návštevníkov aj tímu organizátorov. Dúfam, že o rok budem písať o tom, ako sme odmietli 2 reklamné ponuky na spoluprácu, lebo budeme mať zúfalo veľa sponzorov, hasičské zbory v predstihu vykúpili všetky vstupenky a média boli akreditované už mesiac dopredu. Zatiaľ dovidenia o rok, priatelia.

Autor článku: Mária Michalčíková, organizačný tím Hasičskej nedele

Hasičský zbor Priekopa by rád poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu Hasičskej nedele. Poďakovanie patrí takisto návštevníkom a hasičom z celého Slovenska za to, že si opäť našli cestu na túto akciu a veríme, že sa im páčilo. Dovidenia o rok!

Výsledkové listiny súťaží

Fotogaléria - Hasičská jazda
Fotogaléria I. (foto Marek Jančúch)
Fotogaléria II. (foto Andrej Adamovský)


Súvisiace linky:



Hasičský zbor Priekopa, Copyright © 2007-2023